Publicerad den

Michelin Anakee Wild – 50/50 däck för väg och terräng

Michelin Anakee Wild – 50/50 däck för väg och terräng

Michelin Anakee Wild är utvecklat för förare som verkligen kör både på väg och i terräng. Det grova blockmönstret ger utmärkt grepp på grus, sand, jord och lösa underlag, samtidigt som däcket bibehåller god stabilitet och kontroll vid körning på asfalt.

  • Konstruktionen är optimerad för att tåla hög värmeutveckling och långvariga sträckor.
  • Blockgeometrin underlättar självrengöring, vilket förhindrar att lera och grus fastnar i mönstret och försämrar greppet.
  • Trots sin terrängorienterade utformning upplevs däcket kontrollerat och relativt vibrationsdämpat på landsväg.

Ett utmärkt val för motorcyklar som BMW R 1200/1250 GS, Honda CRF1100L Africa Twin, Yamaha Tenere 700, KTM Adventure och Triumph Tiger i mer offroad-inriktade versioner. Michelin Anakee Wild fungerar även väl på många andra motorcyklar i dual-sport- och adventure-klassen.